Zastanawiałeś się kiedyś, na podstawie czego bank podejmuje decyzję, czy przyznać ci kredyt? Istnieje narzędzie, którego celem jest dostarczanie informacji o wiarygodności konkretnego klienta banku. Biuro Informacji Kredytowej, bo tak nazywa się ta instytucja, gromadzi i przetwarza informacje o historiach kredytowych potencjalnych interesantów kredytowych.
Warto wiedzieć, że BIK zbiera informację również o SKOK-ach i innych firmach pożyczkowych. Sama instytucja została powołana do życia w 1997 roku przez Związek Banków Polskich i 21 największych jego przedstawicieli. Ma za zadanie:
- Ograniczać potencjalne zadłużenie kredytobiorców,
- Dostarczać rzetelne informację instytucjom finansowych, które udzielają kredytów i pożyczek,
- Zapewniać bezpieczeństwo transakcji.
Biuro Informacji Kredytowej zapewnia, że każdy może sprawdzić swoją historię kredytową i w razie nieścisłości – poprawić ją na pisemny wniosek. To bardzo ważne zwłaszcza dla wszystkich tych, którzy w bankach starają się o duże sumy. BIK ułatwia kredytobiorcom całą procedurę – jest ona szybsza, bardziej precyzyjna i łatwiejsza.
Jakie dane gromadzi BIK?
Jeśli posiadamy kartę kredytową, jesteśmy już w BIK. Jeśli złożyłeś wniosek o kredyt lub pożyczkę też już tam jesteś. BIK ma wszystkie informacje – począwszy od danych kont bankowych, a skończywszy na informacji, ile i gdzie dostaliśmy pieniądze. W BIK znajdziemy pozytywne i negatywne informacje; zarówno o tych zobowiązaniach, które spłaciliśmy, jak i te, z którymi mieliśmy problem.
Biuro Informacji Konsumenckiej ma nasze:
- Historię i okres spłat,
- Dane osobowe,
- Informacje o zadłużeniu,
- Konkretne dane o walucie, czasie i miejscu zaciągnięcia zobowiązania.
To jak długo nasze dane są w bazie zależy o tego, jak spłacaliśmy kredyt lub pożyczkę. Jeśli wszystko poszło gładko, nasze dane przekazywane są do BIK aż do momentu uregulowania zobowiązania. W momencie, kiedy z jakichś względów nie spłacamy w terminie – wtedy nasze dane będą przetwarzane przez 5 lat. Ustawa o prawie bankowym jasno zaznacza, że dane mogą być przetwarzane nawet przez 12 lat, jednak służy to tylko celom statystycznym.
Scoring w BIK
Na jakiej podstawie BIK bada twoją historię kredytową? Dzięki scoringowi, czyli ocenie punktowej zdolności kredytowej, instytucje badają ryzyko finansowe transakcji – bank ocenia naszą wiarygodność, dzięki porównaniu profili interesantów.
Scoring analizuje m.in. informacje:
- Posiadany majątek np. samochód, telefon,
- Wysokość dochodów i okres zatrudnienia,
- Demograficzne (zawód, wykształcenie, wiek, stan cywilny, miejsce zamieszkania)
- Prowadzone rachunki bankowe,
- Posiadane ubezpieczenie czy referencje bankowe.
Dopiero po gruntownej analizie wyżej wymienionych czynników instytucja finansowa podejmuje decyzję o przyznaniu finansowania i ustala tzw. punkt odcięcia, który skutecznie selekcjonuje zainteresowanych otrzymaniem finansowania – jeśli nie mieścimy się w przedziale, możemy być poproszeni o przedstawienie dodatkowego zabezpieczenia lub zaproponuje nam niższą kwotę pożyczki. W każdym razie warto pamiętać, że większość instytucji pożyczkowych jest elastyczna i rzadko się zdarza, że nie znajdują żadnych możliwości rozwiązania problemów swoich klientów. Warto więc zawsze próbować!