Fundusz Mikro

Decyzja w
jeden dzień

Fundusz Mikro Sp. z o.o.

ul. Cybernetyki 19B

02-677 Warszawa

tel. +48 22 502 45 00

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

BIK - czy zawsze to przeszkoda w pozyskaniu finansowania?

Zastanawiałeś się kiedyś, na podstawie czego bank podejmuje decyzję, czy przyznać ci kredyt? Istnieje narzędzie, którego celem jest dostarczanie informacji o wiarygodności konkretnego klienta banku. Biuro Informacji Kredytowej, bo tak nazywa się ta instytucja, gromadzi i przetwarza informacje o historiach kredytowych potencjalnych interesantów kredytowych.

Warto wiedzieć, że BIK zbiera informację również o SKOK-ach i innych firmach pożyczkowych. Sama instytucja została powołana do życia  w 1997 roku przez Związek Banków Polskich i 21 największych jego przedstawicieli. Ma za zadanie:

 • Ograniczać potencjalne zadłużenie kredytobiorców,
 • Dostarczać rzetelne informację instytucjom finansowych, które udzielają kredytów i pożyczek,
 • Zapewniać bezpieczeństwo transakcji.


Biuro Informacji Kredytowej zapewnia, że każdy może sprawdzić swoją historię kredytową i w razie nieścisłości – poprawić ją na pisemny wniosek. To bardzo ważne zwłaszcza dla wszystkich tych, którzy w bankach starają się o duże sumy. BIK ułatwia kredytobiorcom całą procedurę – jest ona szybsza, bardziej precyzyjna i łatwiejsza.

Jakie dane gromadzi BIK?


Jeśli posiadamy kartę kredytową, jesteśmy już w BIK. Jeśli złożyłeś wniosek o kredyt lub pożyczkę też już tam jesteś. BIK ma wszystkie informacje – począwszy od danych kont bankowych, a skończywszy na informacji, ile i gdzie dostaliśmy pieniądze. W BIK znajdziemy pozytywne i negatywne informacje; zarówno o tych zobowiązaniach, które spłaciliśmy, jak i te, z którymi mieliśmy problem.

Biuro Informacji Konsumenckiej ma nasze:

 • Historię i okres spłat,
 • Dane osobowe,
 • Informacje o zadłużeniu,
 • Konkretne dane o walucie, czasie i miejscu zaciągnięcia zobowiązania.


To jak długo nasze dane są w bazie zależy o tego, jak spłacaliśmy kredyt lub pożyczkę. Jeśli wszystko poszło gładko, nasze dane przekazywane są do BIK aż do momentu uregulowania zobowiązania. W momencie, kiedy z jakichś względów nie spłacamy w terminie – wtedy nasze dane będą przetwarzane przez 5 lat.  Ustawa o prawie bankowym jasno zaznacza, że dane mogą być przetwarzane nawet przez 12 lat, jednak służy to tylko celom statystycznym.

Scoring w BIK


Na jakiej podstawie BIK bada twoją historię kredytową? Dzięki scoringowi, czyli ocenie punktowej zdolności kredytowej, instytucje badają ryzyko finansowe transakcji – bank ocenia naszą wiarygodność, dzięki porównaniu profili interesantów.
Scoring analizuje m.in. informacje:

 • Posiadany majątek np. samochód, telefon,
 • Wysokość dochodów i okres zatrudnienia,
 • Demograficzne (zawód, wykształcenie, wiek, stan cywilny, miejsce zamieszkania)
 • Prowadzone rachunki bankowe,
 • Posiadane ubezpieczenie czy referencje bankowe.


Dopiero po gruntownej analizie wyżej wymienionych czynników instytucja finansowa podejmuje decyzję o przyznaniu finansowania i ustala tzw. punkt odcięcia, który skutecznie selekcjonuje zainteresowanych otrzymaniem finansowania – jeśli nie mieścimy się w przedziale, możemy być poproszeni o przedstawienie dodatkowego zabezpieczenia lub zaproponuje nam niższą kwotę pożyczki. W każdym razie warto pamiętać, że większość instytucji pożyczkowych jest elastyczna i rzadko się zdarza, że nie znajdują żadnych możliwości rozwiązania problemów swoich klientów. Warto więc zawsze próbować!