Fundusz Mikro

Decyzja w
jeden dzień

Fundusz Mikro Sp. z o.o.

ul. Cybernetyki 19B

02-677 Warszawa

tel. +48 22 502 45 00

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Jak KRD wpływa na funkcjonowanie firm?

KRD. Trzy litery, będące zmorą wszystkich „przedsiębiorczych”. Krajowy Rejestr Długów to jedno z kilku biur, które gromadzą informacje gospodarcze o nierzetelnych przedsiębiorcach. Jak w praktyce KRD wpływa na funkcjonowanie firm?

Powstał w 2003 roku i jest jednym z trzech, obok ERIF i  InfoMonitor, biur informacji gospodarczych, działających na terenie kraju. Krajowy Rejestr Długów odpowiada za gromadzenie i udostępnianie danych wszystkich tych, którzy pozostają niewypłacalni wobec swojego wierzyciela. Działa na podstawie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

Kontroluje wszystkie rodzaje przedsiębiorstw:

  • średnie
  • jednoosobowe
  • małe
  • korporacje


Jak dokonać wpisu na dłużnika?


By wpisać dłużnika do KRD wartość zobowiązania po stronie konsumenta musi wynosić minimum 200 zł, a jeśli chodzi o przedsiębiorcę – 500 zł. Oprócz obwarowań finansowych istnieje konieczność poinformowania dłużnika o zamiarze wpisu na miesiąc przed planowanym wpisem – najlepiej listem poleconym. Raz na pół roku mamy prawo bez żadnych opłat sprawdzić, czy widniejemy w Krajowym Rejestrze Długów przesyłając skan dowodu osobistego. Otrzymujemy raport z informacjami, czy jesteśmy wpisani do bazy dłużników, kto nas wpisał i na jaką kwotę. Wystarczy wejść na stronę www.konsument.krd.pl i założyć i zweryfikować profil klienta ponosząc niewielką opłatę.


Czy można usunąć niekorzystny wpis do KRD?


Oczywiście najprostszym i najszybszym sposobem jest spłata zadłużenia. Pamiętajmy jednak, że kiedy to my wpisujemy do KRD, to masz obowiązek usunięcia wpisu w terminie 14 dni po uregulowaniu zobowiązania przez dłużnika. To ukłon ustawodawcy w stronę wszystkich tych, którzy jednak zdecydują się uregulować zadłużenie. Jeśli wierzyciel nie usunie wpisu, zostanie obciążony karą 30 tysięcy złotych.


KRD a kredyty i pożyczki


Wpis do KRD rujnuje nie tylko wiarygodność i wizerunek podmiotu jako przedsiębiorcy, ale ma także wpływ na próby zaciągania kredytów i pożyczek. Oczywiście, wszystko mierzy się miara rzeczy, dlatego 50 zł mandat nie wywoła wielkiego zamieszania. Inaczej będzie w przypadku dużych długów, zaciąganych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej. Przed udaniem się po finansowanie warto to sprawdzić bo może to zaważyć na możliwościach finansowania firmowych planów.