Fundusz Mikro

Decyzja w
jeden dzień

Fundusz Mikro Sp. z o.o.

ul. Cybernetyki 19B

02-677 Warszawa

tel. +48 22 502 45 00

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Finansowanie mikrofirm - czy tylko banki?


Chociaż ponad 95 % polskich firm stanowią mikroprzedsiębiorstwa, to według analiz Narodowego Banku Polskiego borykają się one z ograniczonym dostępem do finansowania zewnętrznego.


Według raportu "Dostępność finansowania przedsiębiorstw niefinansowych w Polsce", opracowanego przez Departament Stabilności Finansowej NBP i opublikowanego w styczniu 2016 roku, mikro firmy mają ograniczony dostęp do finansowania zewnętrznego. Badania wskazują również, że udział kredytów w finansowaniu inwestycji przez najmniejsze przedsiębiorstwa jest dużo niższy niż w przypadku firm małych i średnich. Wśród głównych przyczyn autorzy raportu wymieniają m.in. trudności związane z zapewnieniem odpowiedniego zabezpieczenia czy oceną ryzyka.


Dwie trzecie najmniejszych, często jednoosobowych firm, finansuje inwestycje własnym sumptem. Jeszcze więcej, bo ponad 80 % opiera na własnych zasobach finansowych bieżącą działalność. Do zewnętrznego źródła finansowania w postaci kredytu przyznało się odpowiednio 22 % i 17 % ankietowanych.

 

Dlaczego osoby prowadzące działalność gospodarczą opierają się przede wszystkim na własnych środkach? W wielu przypadkach jest to zapewne konieczność. Z problemem dostępu do kredytów borykają się w szczególności nowe i mikro firmy, bowiem banki, ze względu na potencjalne większe ryzyko, niechętnie podejmują się ich finansowania lub robią to na niekorzystnych warunkach.


Im starsza firma, tym szersza oferta bankowa i możliwość zaciągnięcia kredytu na wyższą kwotę – instytucje finansowe zazwyczaj są bardziej otwarte dla przedsiębiorców z minimum rocznym lub nawet dwuletnim stażem. Niestety, oferta banków dla firm jest skomplikowana i nieczytelna. Banki tłumaczą się, że każda firma jest inna i w związku każdą trzeba oceniać inaczej. Z jednej strony trudno nie przyznać im racji, ale niestety skutkuje to tym, że przedsiębiorcom trudno porównać warunki finansowe wielu banków. Dodatkowo często taka analiza kończy się czasochłonnym bieganiem od banku do banku, lub odbieraniem miliona telefonów od poszczególnych konsultantów bankowych.

Ale winne są nie tylko banki. Z raportu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która także badała strategie finansowania przedsiębiorstw dowiadujemy się, że sami przedsiębiorcy z sektora MSP podchodzą do kredytów z pewnym dystansem, a zdania co do jego użyteczności podzielone. Z badań PARP wynika, że prawie połowa przedsiębiorców uważa kredyt za zwyczajne narzędzie finansowania działalności, a niewiele mniejsza grupa deklaruje, że zdecydowałaby zadłużyć się w banku tylko w wypadku dużych kłopotów finansowych. Do tego wielu przedsiębiorców jest zdania, że kredyt służy tylko finansowaniu dużych inwestycji, a mikrofirmy – obawiają się, że nie będą miały go z czego spłacić. Raport wyjaśnia również, dlaczego tak niepopularnym narzędziem finansowania firmy są unijne dotacje: w tym wypadku przedsiębiorcy boją się skomplikowanych i czasochłonnych formalności.

Alternatywne finansowanie dla MSP


Warto w takiej sytuacji zainteresować się innymi możliwościami pozyskiwania finansowania dla potrzeb MSP. Jak to zwykle bywa rynek nie znosi próżni, a konkurencja nie śpi. W miejsce luki w ofercie bankowej pojawiło się wiele pozabankowych instytucji finansowych, które często koncentrują się na prostej ścieżce oceny biznesu oraz ograniczeniu formalności – gotówka jest przekazana na konto przedsiębiorcy nawet w ten sam dzień, w którym jest podpisana umowa. Wysokość pożyczek jest bardzo konkurencyjna w stosunku do kredytów bankowych, a jej wysokość może zaskoczyć - bo waha się od kilku tysięcy do nawet kilkuset tysięcy! Oferta umożliwia zarówno finansowanie bieżącej działalności zapewniając bieżącą płynność, jak i szybkie finansowanie zakupów i działalności rozwojowej. Pieniądze można przeznaczyć np. na wyposażenie lokalu usługowego czy spłatę zadłużenia w urzędach.

 
Jaką mamy wobec tego radę dla przedsiębiorców, dla których bank nie jest wymarzonym partnerem finansowym? Warto szukać wsparcia także wśród instytucji pożyczkowych, bo może się okazać, że ich elastyczna oferta będzie skrojona na miarę potrzeb każdego przedsiębiorcy, także Twoich!