Fundusz Mikro

Decyzja w
jeden dzień

Fundusz Mikro Sp. z o.o.

ul. Cybernetyki 19B

02-677 Warszawa

tel. +48 22 502 45 00

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Biuro Informacji Gospodarczej - czy wpływa na sytuację Firm?

Musimy mieć świadomość, że dzisiaj wszystko jest sprawdzane i kontrolowane – zwłaszcza w przypadku działalności gospodarczej. Biura Informacji Gospodarczej działające na terenie Rzeczpospolitej gromadzą dane o dłużnikach i – tak naprawdę – decydują o tym, czy dostaniemy finansowanie, czy nie.


Czy BIK i BIG to to samo?


BIG i BIK to dwie różne instytucje i gromadzą różne informacje. Najważniejsza różnica: BIK działa na podstawie Ustawy o Prawie Bankowym – określa to Art. 105, ust. 4,  natomiast BIG –  na ustawie  z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Biuro Informacji Kredytowej tworzą banki, a BIG – InfoMonitor S.A, Rejestr Długów ERIF BIG S.A. oraz Krajowy Rejestr Długów.


Skrótu „BIG” mogą jednak używać wyłącznie te podmioty, które udzielają konkretnych informacji gospodarczych. Mimo tego, że sam wpis do bazy BIG nie oznacza katastrofy, to spełnia – przede wszystkim funkcje ostrzegawcze.

BIG obejmuje zagadnienie całościowo – kompletuje dane ze wszystkich sektorów gospodarczych. Zgodnie z tym, przedsiębiorca sprawdzi w BIG-u każdego przedsiębiorcę i konsumenta – ale tylko za jego zgodą. Możemy także sprawdzić samego siebie - bezpłatnie możemy to zrobić raz na 6 miesięcy.


Warto wiedzieć, że do BIG-u nie trafimy bez powodu. Zgodnie z zasadami, dług musi powstać w związku z określonym stosunkiem prawnym (umową), a wysokość zadłużenia musi przekroczyć 200 zł. W przypadku przedsiębiorcy  jest to kwota w wysokości  500 zł.


Oprócz wysokości konkretnego zobowiązania, musi minąć termin 60 dni i miesiąc od wysłania listu z przypomnieniem/upomnieniem.  W bazie Biura Informacji Gospodarczej znajdziesz się również, jeśli posługujesz się  fałszywym dowodem osobistym.


Co zrobić, by usunęli nas z BIG?


Jeśli zostaliśmy zgłoszeni do Biura Informacji Gospodarczej, to pozostaniemy tam do czasu, aż wierzyciel nie powiadomi o tym instytucji  – wpis zostanie usunięty, jeśli uregulujemy dług.

Pamiętajmy, że wpis do bazy może być usunięty szybciej w przypadku, jeśli dojdziemy do porozumienia z wierzycielem. Tylko uregulowanie długu w całości zapewni nam spokój i bezpieczeństwo. oraz pewność, że nie stanie nam na przeszkodzie w naszych planach pozyskania finansowania i rozwoju firmy.