Fundusz Mikro

Decyzja w
jeden dzień

Fundusz Mikro Sp. z o.o.

ul. Cybernetyki 19B

02-677 Warszawa

tel. +48 22 502 45 00

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Fundusz Mikro został założony w 1994 roku przez Polsko-Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości, aby promować rozwój przedsiębiorczości w Polsce poprzez udostępnianie kapitału w formie pożyczek właścicielom mikro i małych firm.

Fundusz Mikro wypracował unikalną formę współpracy finansowej z klientami, opartą na zasadzie partnerstwa i wzajemnego zaufania oferując stały dostęp do kapitału na prostych warunkach, bez zbędnie rozbudowanych formalności. W swojej ponad 20-letniej działalności, Fundusz Mikro stał się wiodącą instytucją w zakresie mikrofinansowania w Polsce i jedną z największych w Europie Środkowej i Wschodniej.

 

Od powstania, Fundusz Mikro udzielił ponad 130.000 pożyczek na ponad miliard złotych, dla 57.000 właścicieli mikro i małych firm. Ponad 60% klientów Funduszu Mikro to stali klienci.

 

Funduszowi Mikro szybko udało się wypracować pozycję rozpoznawalnej na rynku marki. W 2009 roku był już lepszym podmiotem spoza sektora bankowego, udzielającym pożyczek firmom z sektora mikro i MSP. Na tak dobre wyniki Funduszu Mikro od samego początku duży wpływ miała atrakcyjna oferta przygotowana dla mikroporzedsiębiorców. Uproszczone procedury przyznawania kredytów, unikalna ocena kredytowa i partnerskie podejście do klientów były tym, co doskonale sprawdziło się w pracy z właścicielami małych firm, którzy potrzebowali środków na rozwój działalności.

Wiele instytucji mikrofinansowych w Europie wzorowało swoje programy pożyczkowe na doświadczeniach Funduszu Mikro. Efektem współpracy było bezpośrednie zaangażowanie Funduszu Mikro w powołanie do życia Centrum Organizacji Pożyczkowych w Europie Środkowej i Wschodniej (Microfinance Centre - MFC), aby wspierać instytucje mikropożyczkowe w naszym regionie. 

W maju 2012 roku Fundusz Mikro uzyskał pomoc techniczną finansowaną z Unii Europejskiej w ramach projektu JASMINE oraz przeszedł, z bardzo dobrym wynikiem, wnikliwą ocenę przeprowadzoną przez renomowaną firmę - Planet Rating. Od stycznia 2012 r. właścicielem Funduszu Mikro jest Pani Magdalena Dulczewska, Prezes Funduszu Mikro w latach 2004-2009 oraz Pierwszy CEO w FM Banku S.A. w latach 2009-2011.

Nowa Prezes wraz z dynamicznym zespołem, wprowadziła innowacyjne metody udostępniania pożyczek przedsiębiorcom na terenie całego kraju tak, aby proces pożyczania był jeszcze bardziej uproszczony i skrócony do minimum formalności. Nowa metoda, dotąd nie stosowana w innych instytucjach finansowych w Polsce, polega na współpracy FM z zainteresowanymi przedsiębiorcami, którzy mają utrudniony dostęp do finansowania prowadzonej działalności z uwagi na restrykcyjne wymogi prawa bankowego.

Magdalena Dulczewska, Prezes

Jest Prezesem i nowym właścicielem Funduszu Mikro.

Magdalena Dulczewska swoją przygodę z finansami rozpoczęła pracując jako menedżer ds. bankowości korporacyjnej w ING Barings oraz jako szef działu ds. koordynacji oddziałów w Citibanku. Sukcesywnie awansując, do 2004 roku związana z Raiffeisen Bank Polska, pełniąc funkcję dyrektora ds. sprzedaży i dystrybucji, dyrektora pionu małych i średnich przedsiębiorstw, następnie szefa bankowości detalicznej oraz dyrektora banku. Dynamicznie pnąc się po szczeblach kariery zawodowej w latach 2004–2009 zdobywała kolejne doświadczenie jako prezes Funduszu Mikro. W przeciągu kilku lat doprowadziła do trzykrotnego wzrostu aktywów firmy oraz czterokrotnie zwiększyła zyski spółki. W niespełna rok wygenerowała ponad 1.5 milionów US$ dochodu netto podwajając sprzedaż z 6.600 pożyczek rocznie do 11.600 bez uszczerbku na jakości portfela. W tym czasie pozyskała też znaczny kapitał na dalszy rozwój. Była odpowiedzialna za utworzenie FM Banku oraz pełniła funkcje Pierwszego CEO przez pierwsze dwa lata istnienia FM Banku, który opuściła w 2012 roku, aby reaktywować Fundusz Mikro.

Ukoronowaniem wielu lat ciężkiej pracy Magdaleny Dulczewskiej było nabycie 100 procent udziałów Funduszu Mikro w styczniu 2012 roku. Doświadczenie zdobyte przy zarządzaniu Funduszem Mikro oraz tworzeniu FM Banku, skłoniło obecną prezes Funduszu Mikro do reaktywowania działalności pożyczkowej spółki. Fundusz Mikro z dużym powodzeniem oferuję pożyczki mikro przedsiębiorcom na terenie całego kraju, upraszczając proces pożyczania do minimum formalności. W związku z powstawaniem coraz większej ilości małych, rodzinnych przedsiębiorstw, które tworzą niejako trzon gospodarki kraju, pomysł wznowienia działalności pożyczkowej okazał się strzałem w dziesiątkę. Ogromne zainteresowanie przedsiębiorców ofertą Funduszu Mikro, wymaga dodatkowych środków, które Magdalena Dulczewska skutecznie pozyskała od partnerów finansowych.


Dzięki ciągłemu zdobywaniu doświadczenia, rozwojowi oraz dążeniu do jasno określonego celu, Fundusz Mikro może, kontynuując swoją tradycję, wspomagać rozwój działalności małych firm.